커뮤니티

HOME > 커뮤니티 > 공지사항

2020년 제15회 제주국제관악 및 타악기콩쿠르 경연곡

작성일
2019-11-12
작성자
운영자
조회
553

첨부파일 #1. kor.jpg

2020 COMPETITION REPERTOIRE
2020 콩쿠르 경연곡

유포니움 EUPHONIUM

1st Round
1. Joseph Turrin : Concert Piece No. 1 (Editions BIM)

2nd Round
1. Thomas Doss : Pulse (Mitropa Music Hal Leonard)
2. Eduardo Boccalari : Fantasia di Concerto (Tuba Euphonium Press)

Final Round
3. Philip Wilby : Euphonium Concerto (Winwood Music)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

베이스 트롬본 BASS TROMBONE

1st Round
1. Steven Verhelst : On Your Own Now Bass Trombone Solo
2. Hidas Frigyes : Meditation for Solo Bass Trombone (Editio Musica Budapest)

2nd Round
1. Jules Semler Collery : Barcarolle et Chanson Bachique (Editions Musicales Alphonse Leduc)
2. Jerome Naulais : Etoile des profondeurs (Editions Robert Martin)

Final Round
1. Eric Ewazen : Concerto for Bass Trombone (Southern Music Company)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

튜바 TUBA

1st Round
1. J. S. Bach : Sarabande from Suite No.5 for Solo Cello (competitor’s choice of edition)
2. Choose one from the following:
- Gordon Jabob : Tuba Suite Movement 6,7,8 (Boosey & Hawkes)
- Alec Wilder : Effie Suite for Tuba and Piano Movement 1,2,3,4 (Wilder Music)

2nd Round
1. Choose one from the following:
- Edward Gregson : Alarum for Solo Tuba
- Krzysztof Penderecki : Capriccio for Solo Tuba (Schott)
2. Choose one from the following:
- Andrea Clearfield : Hvati Tuba and Piano (Cimarron Music Press)
- Niklas Sivelöv : Tres Danzas Tuba and Piano (Ovation AS)
- Anna Baadsvik : Autumn Sonata (Ovation AS)

Final Round
1. Christian Lindberg : Panda in Love for Tuba and Chamber Orchestra (Edition Tarrodi)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

타악기 PERCUSSION

1st Round
1. Elliot Carter : One movement from "Eight Pieces for Four Timpani" (Hal Leonard)
2. Choose one from the following:
- Csaba Zoltan Marjan : Niflheim (Edition Svitzer)
- Joseph Schwantner : Velocities (Schott Music)
- Leigh Howard Stevens : Rhythmic Caprice (Keyboard percussion)
- Anna Ignatowicz : Toccata (Norsk Musikforlag)

2nd Round
1. Choose one from the following: [Snare Drum solo]
- Alexej Gerassimez : Asventuras (Edition Svitzer)
- Nicolas Martynciow : Tchik (Gerard Billaudot Editeur)
- Askell Masson : Prim for Snare Drum (Edition Bim)
- Askell Masson : Kim for Snare Drum (Edition Bim)
- Casey Cangelosi : Meditation No.1 (www.CaseyCangelosi.com)
2. One piece of your choice for vibraphone solo (max. 10 minutes)
3. Choose one from the following: [Multiple Percussion]
- Eckhard Kopetzki : Canned heat (Southern Music Company)
- Michio Kitazume : Side By Side (Zen On)
- Iannis Xenakis : Rebonds A or B (Salabert)  

Final Round
1. 추 후 공지 To be decided
2. One piece of your choice for Snare, Vibes, Marimba or Timpani (max. 10 minutes)
이전글
이전글이 없습니다.
다음글
2019 제14회 제주국제관악제콩쿠르 안내